pomoc problemy małżeńskie

Zazwyczaj bywa tak, że na początku związku partnerzy są sobą do tego stopnia zafascynowani, że nie dostrzegają wad drugiej strony - a jeśli nawet je dostrzegają - z wad czynią zalety. Niestety z czasem ten etap mija i zaczynamy dużo obiektywniej oceniać  partnera. Pojawiają się kłótnie, nieporozumienia, sytuacje kryzysowe, które trudno jest zażegnać.

 

Problemy par zgłaszających się po pomoc

 

Okazuje się, że najczęstszym problemem jest komunikacja - a właściwie jej brak. Bywa tak, ze nie potrafimy zrozumieć punktu widzenia partnera, nie umiemy zaakceptować jego sposobu myślenia ani działania. Wtedy dochodzi do oskarżeń , wyrzutów czynionych sobie nawzajem, pojawia sie bezustanna walka o własną rację. Istotnym źródłem trudności w relacjach między małżonkami są też nierozwiązane problemy z przeszłości. Zdarza się, że frustrujące sytuacje, których kiedyś doświadczyliśmy rzutują na nasz sposób oceny obecnych zdarzeń i prowadzą do nieadekwatnych reakcji. Dzieje się tak wtedy, gdy z pozoru niewinna sytuacja poprzez skojarzenie z bodźcem z przeszłości, staje się sytuacja trudną-wywołująca silne emocje.

Innym obszarem, który prowadzi do niezadowolenia z relacji w związku są niespełnione oczekiwania oraz nieracjonalne wyobrażenia  co do partnera. Konstruktywne jest więc jasne wyrażenie własnych oczekiwań, ale także zaakceptowanie faktu iż nie wszystkie one będą zrealizowane.

W związku niezwykle ważną sferą jest seks i intymność. Szczególnym zagrożeniem dla tych sfer jest wzajemna wrogość i brak poczucia bezpieczeństwa. Te czynniki nieuchronnie prowadzą do oddalania się od siebie par. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być zdrady.

 

Pomoc psychologiczna – kiedy i gdzie?

 

W pewnych sytuacjach życiowych pomoc psychologa zajmującego się terapią małżeńską jest niezbędna, zawsze wtedy, gdy dwoje ludzi mimo usilnych starań i wielu prób nie potrafi rozwiązać, trudnej sytuacji w której się znaleźli - warto z niej skorzystać. Terapeuta pomoże poprawić komunikację odkryje i wyeliminuje bodźce z przeszłości, które negatywnie wpływają na związek, nauczy konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemami.

Psycholog zweryfikuje destrukcyjne zachowania, pomoże w odkrywaniu oczekiwań, wskaże pierwotna przyczynę zdrady ograniczając tym samym jej występowanie w przyszłości. Trzeba sobie uświadomić, że psycholog to specjalista , który nigdy nie ocenia i nie oskarża danej osoby, pomaga tylko wyjść z kryzysu, który niszczy związek i często prowadzi do rozwodu. Warto zaufać terapii - pomogła ona przetrwać wielu małżeństwom. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi par, które skorzystały z takiej terapii w Centrum  Psychologiczno - Terapeutycznym w Szczecinie. Oczywiście pomocy można szukać w całym kraju. W każdym większym mieście znajdują się placówki w których możemy znaleźć profesjonalną pomoc z zakresu terapii małżeńskiej.