Anoreksja

Odżywianie to podstawowy aspekt życia każdego człowieka. Nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, jeśli nie zaspokoimy tej podstawowej potrzeby życiowej. Wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu cennych składników odżywczych, które gwarantują nam zdrowie i dobre samopoczucie. Na potrzeby naszego ciała w bardzo dużym stopniu wpływa również umysł. Przeżywane przez nas stresy, niepokoje czy problemy natury psychicznej bardzo często są powodem całkowitej utraty apetytu lub nadmiernym apetytem. Na choroby somatyczne związane z prawidłowym odżywianiem narażone są dzieci, w tym przede wszystkim młodzież. Coraz więcej rodziców zgłasza się na konsultacje psychologiczne, ponieważ zauważa u swojego dziecka niepokojące objawy bulimii lub anoreksji. Jest to poważny problem, który jednak można rozwiązać przy wsparciu psychologa.

Zaburzenia odżywiania coraz częstszym problemem u nastolatków

Okres dorastania jest bardzo trudny dla młodych ludzi. I chociaż dorośli bardzo często bagatelizują problemy nastolatków, to jednak dla nich samych mogą stanowić one przyczynę ogromnego stresu i permanentnego niepokoju. A to ma bezpośrednie przełożenie na różne sfery życia, w tym odżywianie.

Do zaburzeń odżywiania zaliczamy przede wszystkim anoreksję (jadłowstręt psychiczny) oraz bulimię (żarłoczność psychiczną). Oprócz tego wyróżnia się także przejadanie związane z czynnikami psychologicznymi, które stanowi również stosunkowo często występujący problem, chociaż zdecydowanie mniej uświadomiony przez społeczeństwo. To właśnie przejadanie niejednokrotnie bywa główną przyczyną otyłości. Nieco rzadziej diagnozowane są wymioty psychogenne.

Wszystkie te zaburzenia odżywiania prowadzą do wychudzenia i wyniszczenia organizmu lub nadwagi i otyłości (często skrajnej). Oprócz poważnych zmian w ciele (m.in. zaburzenia elektrolitowe, problemy z odpowiednim poziomem nawodnienia organizmu, zmiany w narządach), prowadzą też do negatywnych konsekwencji psychicznych. Dlatego rodzice, którzy zauważają u swoich dzieci problemy z odżywianiem, nie powinni przechodzić wobec nich obojętnie. Trzeba uświadomić sobie bardzo duże znaczenie wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia terapii.

Istotne znaczenie terapii psychologicznej

W większości przypadków rodzice nie są w stanie samodzielnie pomóc swoim dzieciom borykającym się z problemem bulimii czy anoreksji. Nie wynika to jednak wcale z braku chęci, a raczej wiedzy i specjalistycznego podejścia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest skorzystanie z pomocy psychologa. Im wcześniej zgłosimy się na konsultację psychologiczną, tym lepiej.

Rzadko dzieje się tak, że dziecko z dnia na dzień przestaje jeść. Zwykle wszystko przebiega etapowo, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic zachował czujność wobec wszelkich nowych lub zmienionych zachowań młodego człowieka, dotyczących nie tylko odżywiania, ale również ogólnego stylu życia.