Napięcie psychiczne to stan wywołany przez stres, dotyczący zarówno dorosłych, jak i dzieci. Stres pojawia się w momentach mocnego pobudzenia i konieczności szybkiej reakcji. Sporadycznie jest on nieszkodliwy, ponieważ wyzwala adrenalinę, która pomaga w mobilizacji sił organizmu i sprawnym rozwiązaniu stresogennej sytuacji. W normalnych okolicznościach kolejnym etapem jest odczuwanie stanu błogiego rozluźnienia i satysfakcji, za które odpowiedzialne są tak zwane hormony szczęścia: dopamina i serotonina. Problem zaczyna się, kiedy stany napięcia stają się codziennością. W organizmie rozpoczyna się produkcja kortyzolu, który obniża stężenie wspomnianych wcześniej hormonów, które odpowiadają za pozytywne nastawienie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o przyczynach pojawiania się stresu oraz o sposobach na radzenie sobie z nim.

Jakie przyczyny wpływają na pojawienie się napięcia psychicznego?

Do najczęściej wymienianych przyczyn długotrwałego stresu zalicza się:

  • sytuacje związane z pracą (jej utrata, zmiana, zebrania zespołu, rywalizacja, przepracowanie, nadgodziny, wystąpienia, nieporozumienia, itp.);
  • życie w ciągłym pośpiechu;
  • zbyt duża ilość obowiązków (łączenie pracy, opieki nad dziećmi, zajmowania się domem, uprawiania sportu);
  • niepokój wewnętrzny, związany z sytuacją osobistą, rodzinną lub innymi problemami;
  • rosnące, przytłaczające zmęczenie, przeradzające się w odbierające siły wyczerpanie.

Objawy zaburzeń wywołanych napięciem psychicznym

Symptomy przedłużającego się napięcia psychicznego można podzielić, ze względu na sfery, których dotyczą.

  • Obszar somatyczny, w którym odczuwa się fizyczne skutki nadmiaru stresu. Mogą to być bóle różnych części ciała, zaburzenia zmysłów oraz sfery seksualnej. Bardzo częste jest odczuwanie silnych duszności (człowiek czuje się, jakby brakowało mu tlenu) oraz zaburzeń termiki ciała.
  • Zmiany emocjonalne. Przede wszystkim poczucie: lęku, ogólnej niemocy, przygnębienia, irytacji, złości, a także doświadczenia zaburzeń snu i pojawienia się fobii o różnorodnym podłożu.
  • Osłabienie sfery poznawczej, które objawia się między innymi: zaburzeniami koncentracji, uwagi i pamięci.

Jakie są skutki długotrwałego stresu?

Wszystkie, wymienione w poprzednim akapicie objawy mogą się nasilić i doprowadzić do ciężkich chorób ze strony każdego z układów czynnościowych organizmu. Przykładowo, zbyt długo utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu i adrenaliny we krwi może prowadzić do nadciśnienia, które z kolei jest częstą przyczyną zawałów. Mocno narażony na choroby jest także układ trawienny. Wraz z osłabieniem jego właściwego działania, mogą pojawić się wrzody żołądka. Kolejną ciężką chorobą, która może pojawić się na skutek utrzymujących się we krwi, wcześniej wspomnianych hormonów jest cukrzyca typu 2. Innymi zagrożeniami są: otyłość, bezpłodność, grzybice i wypadanie włosów. Powszechnie mówi się, że stres zabija. Jak widać, naprawdę nie wolno go lekceważyć!

Sposoby radzenia sobie ze stresem i napięciem psychicznym

Stres jest nieodłącznym elementem życia, dlatego warto znać domowe sposoby na rozładowywanie go. Należą do nich: krzyk, płacz, śpiew, śmiech, ćwiczenia fizyczne, akupresura, muzyka relaksacyjna i medytacja.

Kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym stanem napięcia psychicznego samopomoc może nie wystarczyć. Warto skorzystać z pomocy specjalistów od ludzkiej psychiki: psychologów, psychoterapeutów, neuroterapeutów czy psychiatrów. Szczególnie polecamy neuroterapię, która pomoże wyeliminować nagromadzone napięcie, poprzez wprowadzenie w stan głębokiej relaksacji. Sekret jej zbawiennego działania polega na pobudzeniu konkretnych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za koncentracje, kreatywność i przepływ dobrych myśli. Wykorzystujemy technikę EEG Biofeedback, której potwierdzona skuteczność, w aż 90% przypadków przyczyniła się do trwałej poprawy jakości życia osób, zmagających się z nerwicami i innymi zaburzeniami wywołanymi przez napięcie psychiczne.