Kiedy szwankuje nasze zdrowie fizyczne, bez zastanowienia udajemy się do odpowiedniego lekarza, jednak gdy mamy problemy ze zdrowiem psychicznym, zwykle mija sporo czasu, zanim zdecydujemy się skorzystać z fachowej pomocy. Warto jednak tego nie odkładać i udać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni sposób leczenia, który może polegać na przykład na rozpoczęciu psychoterapii.

Psychoterapia to przede wszystkim praca nad lepszym poznaniem własnego wnętrza, a dzięki temu rozwojem osobistym albo powrotem do psychicznej równowagi, jeżeli została ona utracona. Najtrudniejsze dla nas jest rozpoczęcie spotkań z terapeutą, ponieważ wymaga otwarcia się przed kimś obcym, kogo w ogóle nie znamy, nie wiemy, czy jest godny zaufania. Powinniśmy jednak pamiętać, że terapeutę obejmuje tajemnica i nie może on nikomu ujawnić, że dana osoba jest w trakcie terapii ani udzielać otrzymanych od nas informacji innym osobom.

Najtrudniejsze są początki

Kiedy już wybierzemy konkretnego psychoterapeutę, do którego chcielibyśmy się wybrać, umawiamy się z nim na pierwszą wizytę. Mówi się zwykle wtedy jeszcze nie o terapii, a o konsultacji, ponieważ pierwsze spotkanie jest bardziej rozpoznaniem, sprawdzeniem przez nas samych i przez terapeutę, czy chcemy razem pracować i umawiać się na kolejne spotkania. W czasie tej wizyty psychoterapeuta będzie chciał dowiedzieć się, jaki mamy problem do przepracowania na terapii. Z kolei naszym zadaniem jest jak najściślejsze wyjaśnienie terapeucie, czego oczekujemy od niego i co się z nami dzieje. Obserwujemy też, czy terapeuta nam odpowiada, czy chcemy wspólnie pracować z daną osobą przez dłuższy czas. Powinniśmy również wtedy dowiedzieć się, jakie działania proponuje nam podczas terapii indywidualnej i czy jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami. Nie zawsze oczywiście wszystkie te informacje mogą zostać przekazane na jednej wizycie, dlatego takich spotkań wstępnych może być nawet kilka, zanim zdecydujemy ostatecznie, czy chcemy z daną osobą współpracować, czy też będziemy szukać innego psychoterapeuty.