Decyzja o wizycie u psychologa dziecięcego zazwyczaj nie jest dla rodziców łatwa. Zapewne wynika to z faktu, że taki krok to przyznanie się do własnych niekompetencji w zakresie wychowania dziecka. Takie myślenie to poważny błąd. Gdy dziecko jest chore wybieramy się z nim do pediatry, gdy boli je ząb do stomatologa. Logiczne jest więc, że gdy ma problemy natury psychicznej potrzebujemy specjalisty z tej właśnie dziedziny.

Diagnoza psychologiczna

Psycholog dziecięcy nigdy nie ocenia i nie wartościuje metod wychowawczych i kompetencji rodzicielskich. Jego zadaniem jest wsparcie w rozwiązywaniu problemów pojawiających się na konkretnym etapie rozwoju dziecka.

Do takich problemów można zaliczyć:

  • Kłopoty ze snem
  • Moczenie nocne
  • Kłopoty związane z odżywianiem
  • Problemy związane z adaptacją i lękami
  • Objawy nerwicowe
  • Jąkanie
  • Kłopoty medyczne, których nie potrafią wyjaśnić lekarze (kłopoty z żołądkiem, alergia)

Psycholog dziecięcy pracuje nie tylko z dziećmi, lecz także z jego rodzicami i najbliższym otoczeniem. Bada funkcjonowanie rodziny oraz rozwój dziecka. Niesie pomoc z zakresu poradnictwa. Dorośli mogą uzyskać wiedzę na temat zajęć dodatkowych wspomagających rozwój dziecka, czy zabaw adekwatnych do wieku.

Trzeba mieć świadomość, że nie każde niepoprawne zachowanie dziecka wymaga konsultacji z psychologiem, jednak zawsze wtedy, gdy obserwujemy dziwne zachowanie dziecka, które nie sposób zrozumieć należy skonsultować się ze specjalistą. Należy to zrobić również wtedy, gdy czujemy, że brak nam wiedzy, doświadczenia, umiejętności dotyczących wychowania dziecka.

Poradnia nasza oferuje w zakresie swoich usług nowoczesną metodę Biofeedback. Metoda ta przynosi efekty w leczeniu nerwic, zaburzeń odżywiania, padaczki, ADD, ADHD oraz dysleksji.